E cuditshme/ Kalohet mbi çati, ja kush eshte fshati pa rruge e pa makina

0
577

Ky është fshati Masuleh, ku nuk ka as rrugë as makina ku njerezit ecin siper çative te shtepive te njeri tjetrit

Masuleh ndodhet ne pjesen veriperendimore të Iranit ne malin Albroz në një lartësi mbi 1000 m, dhe ka një arkitekturë mjaft të veçantë pasi rrugët per të levizur janë çatitë e shtëpive

Banesat jane të ndërtuara prej muri argjili dhe cati prej druri dhe mendohet te jete i banuar qe 1000 vjet para eres sonë por që ma kalimin e kohës eshte rindërtuar disa herë.

Thuhet se për shkak te arkitektuers se tij te vecante, turistët kane shfaqur interes per ta vizituar atë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here