Bitcoin bie fuqishem, cmenden miliarderet e Bitcoin, humbje kolosale

0
260

Çmimi i Bitcoin u ul ndjeshëm gjatë 24 orëve të fundit, duke pësuar një rënie prej gati 10% nga vlera e tij në treg. Shumë njerëz kanë argumentuar se Bitcoin është më i dobishëm si një pasuri e sigurt, por kjo gjë mund të ndryshojë pasi njerëzit e kuptojnë se çmimi i tij po luhatet shpesh kohët e fundit. Rritja e Bitcoin këtë vit ka përkuar gjithashtu me rritjen e rrezikut dhe ashtu si aksionet, kriptomonedha është e prirur të pësojë rënie sërish. Bitcoin humbi deri në 10% të hënën në mëngjes. Ai u ul për herë të fundit më shumë se 7% në 43,790.25 dollarë, sipas Coin Metrics.

Rënia ishte edhe më e ulët në kriptovaluta të tjera si: Ethereum, Cardano etje. Coinbase dhe Microstrategy humbën përkatësisht 3.5%dhe 4%, ndërsa Square ra me 2%. Në aksionet e minierave kripto, Riot Blockchain ra 6% dhe Marathon Digital ra 5%.

Teksa filloi përplasja, presidenti i El Salvadorit, i cili u zhvendos për të urdhëruar mbështetjen për kriptovalutat në vend, si dhe për të mbajtur vetë Bitcoin, me anë të një postimi në Twitter u shpreh se kjo rënie e vlerës së Bitcoin mund të përbëjë një lajm të mirë “Ne sapo blemë dip. 150 monedha të reja! El Salvador tani mban 700 monedha. Ata kurrë nuk mund t’ju mposhtin nëse blini dip. Këshillë presidenciale”- shkroi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here