Ngjarje e frikshme/Piu 1.5 litra coca-cola brenda 10 minutash ndërron jetë brenda pak orësh i riu

0
237

Një 22-vjeçar kinez ka humbur jetën pasi ka pirë një shishe 1.5 litra Coca Cola për 10 minuta. Mjekët thonë se konsumimi i shpejtë i pijes së gazuar çoi në një grumbullim fatal të gazit brenda trupit të 22-vjeçarit dhe ai brenda 18 orësh. I riu shkoi menjëherë në spital pas konsumimit të pijes me gaz duke u ankuar për dhimbje të forta dhe fryrje të stomakut. Ai u tha mjekëve në Spitalin Chaoyang të Pekinit se kishte pirë me shpejtësi 1.5L Coca Cola për të shuar etjen për shkak të motit të nxehtë.

Testet e kryera mbi burrin kur ai u vizitua për herë të parë nga mjekët treguan disa shenja shqetësuese. Burri, i cili nuk mendohej se kishte ndonjë problem themelor shëndetësor kishte një rritje të rrahjeve të zemrës, presion të ulët të gjakut dhe po merrte frymë me shpejtësi. Skanimet CT zbuluan se ai kishte pneumatozë, një prani jonormale e gazit, në murin e zorrëve dhe vena. Skanimet gjithashtu zbuluan se ai kishte ishemi hepatike një lloj dëmtimi i shkaktuar nga furnizimi i ulët i oksigjenit në mëlçi, për të cilin mjekët besojnë se ishte i lidhur me praninë e gazit në venën portale.

Atij iu dha gjithashtu ilaçe për të mbrojtur mëlçinë e tij dhe për të stabilizuar funksionet e tjera të trupit të tij nga dëmtimet e mëtejshme. Pas 12 orësh, testet e gjakut treguan se burri kishte dëmtime serioze të mëlçisë. Gjendja e tij u përkeqësua më tej dhe ai vdiq 18 orë pas trajtimit.

Marrë nga: Daily Mail

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here