Skandal! Orgji dhe festë me drogë e alkool, Prifti vjedh fondet e kishës për të organizuar

0
563

Një prift katolik në Romë është arrestuar nën dyshimin se ka vjedhur mbi 117,000 dollarë në fondet e kishës për të blerë drogë për të organizuar orgji dhe festa të ndryshme me alkool. Prifti 40-vjeçar i quajtur Francesco Spagnesi, cili njihet në famullinë e tij për fjalimet frymëzuese ndaj besimtarëve. Ai u arrestua pasi policia raportoi se shoku i tij i dhomës kishte importuar një litër GHB (e njohur si drogë përdhunimi) nga Holanda. Dy burrat dyshohet se kanë përdorur faqet e takimeve online për të ftuar mysafirë në shtëpinë e tyre, ku droga është përdorur dhe shitur. Në bastisjen e apartamentit të Spagnesis policia gjeti shishe që dyshohet se ishin përshtatur për pirjen e kokainës.

Spagnesi është një ish-student i mjekësisë i cili braktisi studimet për t’u bashkuar me priftërinë në moshën 26 vjeç. Dyshimet u ngritën kur një kontabilist i famullisë zbuloi se Spagnesi kishte tërhequr më shumë se 100,000 dollarë nga llogaria bankare e famullisë. Ky aktivitet bëri që peshkopi lokal të ndërhyjë dhe t’i japë fund qasjes së priftit në fondet, të cilat policia beson se ai po i përdorte për të blerë drogë. Kur Spagnesi nuk ishte më në gjendje të tërhiqte para nga llogaria e kishës, ai dyshohet se filloi të merrte para nga pjata e grumbullimit dhe të kërkonte para drejtpërdrejt nga famullitarët, të cilëve iu tha se po mblidhte para për familjet me të ardhura të ulëta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here