Tufa arinjsh të uritur pushtojnë vendin, banorët “burgosen” nëpër shtëpi

0
369

Në një fshat të largët të Rusisë, Ryrkaypiy në rajonin e Chuktoka, ka ndodhur dicka e pazakontë. Vendi është nën rrethim nga të paktën 56 arinj polarë.

Të gjitha aktivitetet publike janë pezulluar dhe fëmijët janë marrë nën mbrojtje. Ata dërgohen nën masa të rrepta sigurie në shkollë, ndërsa shumicën e kohës e kalojnë nëpër shtëpi.

Patrullat speciale po përpiqen të ndalojnë arinjtë ‘e uritur’ që hyjnë në zonat e banuara. Kjo është hera e dytë që fshati është përballur me dhjetëra arinj polarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here