Urgjent/ Mësyn policia në Shkodër, ka të arr/estuar, deri tani thuhet se…

  0
  149

  Finalizohet operacioni policor i koduar “Gimaj”, për go ditjen e veprimtarisë kr iminale në fushën e kultivimit të bimëve nar kotike.
  Operacioni nga strukturat hetimore të DVP Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Shkodër, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër.
  Gjatë operacionit janë vënë në p/ranga 2 shtetas të dy/shuar si autorë të kultivimit të bimëve nar/kotike.

  Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë k/riminale në fushën e na/rkotikëve, bazuar dhe në informacionet e grumbulluara gjatë një he/timi disamujor, nën drejtimin e Prokurorisë, strukturat he/timore të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me efektivët e Komisariatit të Policisë Shkodër, finalizuan operacionin policor të koduar “Gimaj”, në kuadër të të cilit u bë ek/zekutimi i urdhrave të ndalimit për shtetasit:
  K. Q., 39 vjeç banues në Kir, Njësia Administrative Pult, Bashkia Shkodër, i dënuar më parë dhe N. L., 30 vjeç, banues në fshatin Gimaj, Njësia Administrative Shalë, Bashkia Shkodër.

  Për këta shtetas, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër ka vendosur masën e sigurisë “A/rrest në b/urg”, për veprat p/enale “Kultivimi i bimëve na/rkotike”, kryer në bashkëpunim dhe “Kanosja për shkak të detyrës”.
  Strukturat he/timore të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër kishin marrë informacione në rrugë operative se këta shtetas kultivonin bimë na/rkotike në fshatrat Kir dhe Pog, Njësia Administrative Pult, Bashkia Shkodër dhe në fshatin Gimaj, Njësia Administrative Shalë, Bashkia Shkodër. Mbi bazën e informacioneve filloi procedimi p/enal në Prokurori, ku pas një he/timi disamujor u bë i mundur dokumentimi i veprimtarisë kr/iminale të këtij grupi.

  Gjithashtu, gjatë zhvillimit të operacionit, si rezultat i kontrollit të ushtruar në zonën e pyllëzuar të fshatit Gimaj, Njësia Administrative Shalë, Bashkia Shkodër, shërbimet e Policisë kanë konstatuar të kultivuara në një zonë të pyllëzuar, 20 bimë të dyshuara can/nabis sa/tiva.

  Në kuadër të këtij he/timi, në vazhdimësi janë gjetur, se/kuestruar dhe asgjësuar bimë të dy/shuara të llojit can/nabis sa/tiva në faza të ndryshme të kultivimit.
  Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprime të mëtejshme. /korrieri

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here